Opłata za usługę, a nie podatek od deszczu
Obecnie dopuszczalne jest pobieranie opłat za odprowadzanie wód opadowych lub roztopowych na podstawie ustawy o gospodarce komunalnej.
Ostatnio opublikowane zostało w zasadzie pierwsze stanowisko NSA o dopuszczalności pobierania opłat za odprowadzanie wód opadowych i roztopowych. Temat ten od czasu wyłączenia wód opadowych lub roztopowych z zakresu definicji „ścieków” budził emocje przedsiębiorców wodociągowo-kanalizacyjnych, jak i mieszkańców gmin.
Część gmin wskutek wyłączenia możliwości pobierania opłat za odprowadzanie wód opadowych i roztopowych w ramach taryf za zbiorowe odprowadzanie ścieków zdecydowała się na ich ustalenie na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 2) ustawy z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej (dalej: u.g.k.). Zgodnie z nim organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego postanawiają o wysokości cen i opłat albo o sposobie ustalania cen i opłat za usługi komunalne o charakterze użyteczności publicznej oraz za korzystanie z obiektów i urządzeń użyteczności publicznej jednostek samorządu terytorialnego.
Zróżnicowane podejście
Szereg podmiotów (odbiorców świadczonych w tym zakresie przez gminy usług, zobowiązanych do zapłaty wynagrodzenia na podstawie podejmowanych na wskazanej podstawie uchwał) zaskarżało takie uchwały. WSA prezentowały różne stanowiska, co nie przyczyniało się do powstania stanu pewności prawa (zarówno po stronie gmin czy przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, jak i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta